آفتاب ایرانی

زندگي من و عشقم.همسري عزيزم

بيوگرافي مهستی

 مهستی در حال غسل تعمید

مهستي که نام اصلي اش «خديجه (افتخار) دده بالا» است، در سال 1325 متولد شد. او که خواهر ديگر خواننده محبوب ايراني هايده است، توسط پرويز ياحقي، آهنگساز پر آوازه ايراني، کشف ومعرفي شد.مهستي کار خوانندگي را از برنامه گل هاي رنگارنگ و با آهنگ « آخه دلم را برده خدايا» که ساخته پرويز ياحقي بود، شروع کرد.مهستي در سال 1946(1325) متولد شد. کار خود را در برنامه معروف گل هاي رنگارنگ راديو ملي ايران با آهنگ "آنکه دلم را برده خدايا" آغاز کرد. استعدادش براي خوانندگي توسط پرويز ياحقي، يکي از مشهورترين موسيقيدان هاي ايران، کشف شد. در دهه چهل پخش آوازهاي نخستين او در مجموعه گلهاي رنگارنگ  از راديو ملي ايران، اعتبار هنري وي شد و او يکي از خوانندگان محبوب مردم گرديد و سپس راه را براي ورود خواهر بزرگترش، هايده به عالم هنر خوانندگي باز کرد.گفته مي شود که هايده، خواهر مهستي، کار خود را پنج سال پس از او آغاز کرد. در طول 35 سال کار خوانندگي، مهستي آهنگ هاي ماندگار بسياري اجرا کرد. تاثير مهستي در موسيقي سنتي ايران با ارزش و بخشي از سرمايه موسيقي سنتي ايران محسوب مي شود. پس از انقلاب، به بريتانيا رفت و بعد از چند سال بالاخره به آمريکا مهاجرت کرد. در سال 2005 آکادمي جهاني هنر، ادبيات و نيز رسانه هاي بسياري براي 35 سال فعاليت در زمينه موسيقي سنتي و پاپ ايران از هنر او تقدير به عمل آوردند.

او در (بهمن ماه) ماه مارچ 2007 اعلام کرد که از چهار سال پيش به بيماري سرطان پيشرفته مبتلا است و غفلت در درمان آن، سبب وخامت حال وي شده است و از ايرانيان خواست تا در برابر عوامل سرطان زا و نشانه هاي آن هوشيارباشند. ابتلاي مهستي به بيماري سرطان هنگامي منتشر شد که او در ايام نوروز به دليل شدت بيماري اش نتوانست روي صحنه کنسرت در دوبي ظاهر شود و توسط دخترش که از لندن به دوبي آمده بود به بيمارستاني در لس آنجلس منتقل گرديد. از وي حدود 35 آلبوم موسيقي از جمله : "هواي يار"، "آشفته"، "مسافر" و "گل اميد"و..  به يادگار باقي مانده است.

او در سال هاي پيش از مرگ در شهر"سنتا روزا" در شمال کاليفرنيا در آمريکا با دخترش سحر و همسرش ناصر و دو فرزند ديگرش ناتاشا و ناتالي زندگي مي کرد. وي که در دو روز آخر عمرش در اغما به سر مي برد روز 25 ژوئن سال 2007 در بيمارستان از ميان ما رفت"...   آهاي مسافري که- ميري به سوي ايران - از جانب هزاران ايراني پريشان- رسيدي به خاک پاکش- بوسه بزن به خاکش-


 آهاي مسافري که- مي ري به سوي ياران- چشماي من مال تو-  بردار ببر به ايران-  بگردونش دور شهر- تا خوب تماشا کنه- عقده ي چند ساله رو- با گريه هاش وا کنه-


 دستاي من مال تو- دستاي عاشقم رو- به شيوه ي عاشقا- بزار تو دست ايران- دستاي عاشقم رو- بکش رو شاليزارا- دستاي عاشقم رو- بزن تو آب دريا-


 آهاي مسافري که- ميري به سوي ياران- هستي من يه قلبه- بردار ببر به ايران- اين قلب نا اميد و آب حياتش بده- از غما دق نکرده- ببر نجاتش بده-


 رسيدي به خاک پاکش-  بوسه بزن به خاکش- رسيدي به خاک پاکش- بوسه بزن به خاکش

ويدئو مهستي در يادبود هايده


Mahasti Hal-e man kharabe ويدئو


Mahasti مهستي‌ pazoki ويدئو


Mahasti -vay Delam tangeh ويدئو


Mahasti - Khastane To ويدئو


ويدئو: زنده ياد فريدون فرخزاد و شادروان مهستي

مصاحبه راديوئي با مهستي بي بي سي

  از کتاب دخترم فرح - فريده ديبا:

در ميان دختران و زناني که در دربار و کاخ هاي مختلف کار مي کردند و رسماً کارمند تشريفات دربار يا اداره کل کاخ ها بودند دو خواهر شيرازي الاصل هم بودند که بعدها به اسامي مستعار هايده و مهستي شهرت زيادي در دنياي موسيقي ايران  پيدا کردند.  اين دو خواهر از سنين نوجواني در کاخ سعد آباد بزرگ شده و جزو خدمه خاص ملکه مادر بودند. اين دو خواهر شيرازي الاصل بودند و از اقوام احترام شيرازي ( احترام ملوک) ، احترام ملوک که زن بسيار مهربان و فوق العاده خون گرم و زود جوشي بود که پس از زهرا مشهدي (نديمه مخصوص  و مورد علاقه ملکه مادر) دومين زن مقتدر در دستگاه تاج الملوک به شمار مي رفت. نام اصلي اين دو خواهر يعني هايده و مهستي ، سکينه و خديجه بود.


احترام الملوک اين دو خواهر را در اوايل سال 1340 به  تهران آورد و در کاخ  براي امور پذيرايي.. کاخ ملکه مادر تربيت نمود..  نوازنده از راديو ايران به کاخ مي آمدند و خواننده محبوب  او هم خانم ملوک ضرابي بود (  ملوک ضرابي اولين کسي است که  در سال 1319 در  راديو اذان خواند و وقتي با واکنش بعضي از مذهبيون مواجه شد که گفتند زن نبايد اذان بخواند گفت چطور زن بايد نماز بخواند ولي ادان نخواند! وي در سال 1378 در آپارتمان شخصي اش در تهران در گذشت.


اين دو دختر صداي گرمي داشتند گاهي اوقات به تشويق احترام الملوک مي خواندند. يکي از نوازندگان و اهنگسازان بنام آن زمان راديو ( احتمالاً آقاي تجويدي) که صداي اين دو خواهر را مي شنود از ملکه  مادر تقاضا مي کند اجازه دهند انها را به راديو ببرد و تست بگيرد. ملکه مادر هم که   هميشه مشوق هنر و هنرمندان و بويژه آوازه خوان ها بودند قبول کردند و دختراني که براي اطاق داري و خدمت در کاخ تربيت شده بودند خيلي زود به معروفترين خوانندگان زن  در ايران مبدل گرديدند و اسم هايده و مهستي را براي خود برگزيدند. اين دو دختر خيلي به ملکه مادر علاقه داشتند و پس از آنکه   خوانندگان  معروفي شدند مرتب به قصر مي امدند و ملکه مادر را مي بوسيدند. مهستي شوهري کرد ( شوهر اول مهستي مدير عامل شرکت واحد اتوبوسراني آبادان بود)..


از کتاب تاريخچه اي بر ادبيات اهنگين ايران:


 مهستي خواننده ترانه « راز خلقت » ساخته ي انوشيروان روحاني  بر روي شعر معيني کرمانشاهي  و اجراي بزرگ دسته کر بود. اين تصنيف شور انگيز ترين ترانه ي سال لقب گرفت و محبوب ترين ترانه شد تا آنجا که رقم فروش صحفه ي آن به بيش از صد وپنجاه هزار عدد رسيد که تا آن زمان اين رقم فروش  سابقه نداشت.

 

+ نوشته شده در  شنبه ۲۵ آبان۱۳۸۷ساعت 9:54  توسط آفتاب ایرانی  |